Lewis Hamilton va pleca de pe prima poziție în Grand Prix-ul Marii Britanii

Mesaje : 227
Data de inscriere : 27/06/2013
Varsta : 30
Localizare : Singerei
Lewis Hamilton va pleca de pe prima poziție în Grand Prix-ul Marii Britanii Empty
MesajSubiect: Lewis Hamilton va pleca de pe prima poziție în Grand Prix-ul Marii Britanii Lewis Hamilton va pleca de pe prima poziție în Grand Prix-ul Marii Britanii EmptySam Iun 29, 2013 8:16 am

Lewis Hamilton va pleca de pe prima poziție în Grand Prix-ul Marii Britanii 51cef9e7e430e
ewis Hamilton a câștigat sâmbătă calificarele pentru Grand Prix-ul Marii Britanii, urmând să plece primul în cursa de duminică de pe grila de start.
Englezul a avut un parcurs perfect în ultima secțiune a sesiunii de calificări, reușind să-i ia fața colegului său de echipă, Nico Rosberg.
Cei doi piloți Mercedes GP au devenit astfel experți în calificări F1, reușind ca în 8 Grand Prix-uri să obțină pole-position în 5 curse.
În spatele celor doi coechipieri, pe a doua linie a grilei de start, se vor afla duminică Sebastian Vettel și Mark Webber.
Supriza plăcută a acestor calificări a fost prezența piloților Force India, Paul di Resta și Adrian Sutil, pe locul 5, respectiv 7, între cei doi fiind intercalat Daniel Ricciardo, pilotul celor de la Toro Rosso.
La capitolul eșecuri poate fi consemnată incapacitatea piloților McLaren-Mercedes de a prinde ultima secțiune a calificărilor, Button obținând locul 11 iar Perez 14.

t MACKLEMORE & RYAN LEWIS - THRIFT SHOP FEAT. WANZ
t Marcel Kittel a câștigat prima etapă din Le Tour după un final neașteptat de cursă